İşletim Sistemleri Savaşında Çin Faktörü

Kullanıcı Değerlemesi:  / 0
Kötüİyi 

Dünyada kullanılan işletim sistemleri Windows, OS X ve açık kaynak kodlu Linux. İşletim sistemleri sadece bilgisayarı daha kullanışlı hale getiriyor diyebiliriz. Fakat işletim sistemleri bazen sadece bunu yapmayabilirler. Örneğin; gizli belgeleri toplama gibi işlevlere de sahip olabilirler.

Çin de bunu göz önünde bulundurmuş olmalı ki kendi işletim sistemini yapıyor. Zaten 2000 yılında geliştirmiş oldukları Red Flag Linux işletim sistemi rağbet görmedi. Yeni işletim sistemi aynı kaderi paylaşmasın diye devlet dairelerinde Windows 8 işletim sistemi yasaklandı. Yani sadece devlet dairelerinde kullanılması bile, yeni işletim sisteminin varlığını devam ettirmesine yeterli diye düşünüyorum. 

Aslında işletim sistemi sadece güvenlik gerekçesi ile değil, ekonomik sebepler göz önüne alındığında bile ne kadar elzem olduğu ortaya çıkar. Kısa bir örnek verecek olursam: Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar aldığımızda yanında bir de işletim sistemi için ödeme yapmış oluyoruz. Her işletim sistemine ortalama 200 - 500 Lira arasında ödeme yapıyoruz. Bunu bilgisayar sayısı ile çarptığımızda bir ülkenin ekonomisine maliyeti daha iyi anlaşılır. 

Biz sadece buz dağının görünen kısmı ile ilgilendiğimiz için o kadar da önemsemiyoruz. Çin bu savaştan galip çıkabilir mi? diye sordum kendime. Evet çıkabilir. Eğer ki kendi ülkelerinde ucuz iş gücü ile üretim yapan bilgisayar üreticilerini köşeye sıkıştırabilirse bu savaştan galip çıkacaktır. Türkiye açısından baktığımızda: burada üretim yapan kimse yok. Linux işletim sistemli bilgisayarlara vergide kolaylık sağlanırsa belki bizlerde en az 300 lira daha ucuza bilgisayar alabiliriz bir gün belki.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Benzer Programlar

Yandex.Metrica